Jaki lek stosować na otarcia i małe rany: Kremy, spraye, czy maściMałe otarcia i drobne skaleczenia na skórze są dość powszechne, zwłaszcza u osób, które lubią aktywność na świeżym powietrzu, np. wędrówki lub uprawianie sportów kontaktowych. Te zadrapania i zadrapania zazwyczaj nie są niebezpieczne, ale mogą być bolesne i podatne na infekcje, jeśli nie traktujesz ich prawidłowo. W takiej sytuacji, kiedy nie jest to poważna rana, wystarczy recepta online, aby otrzymać potrzebny lek. Skaleczenia, które nie są szczególnie głębokie, mogą być zarządzane za pomocą samej opieki domowej. Jednak w przypadku większych otarć warto udać się do lekarza, aby uzyskać poradę, jakie jest najlepsze leczenie dla Ciebie. Małe otarcia i małe rany wymagają innego leczenia niż większe. Z medycznego punktu widzenia, otarcie to powierzchowne przecięcie lub zeskrobanie skóry, które nie sięga poza pierwszą warstwę skóry właściwej.

Leczenie otarć i małych ran domowymi sposobami

Z większością małych otarć i drobnych ran można sobie poradzić w domu stosując poniższe sposoby: Oczyść ranę, używając sterylnego roztworu soli fizjologicznej lub wody i podkładki z gazy. Opcjonalnie: Zastosuj środek antyseptyczny. Przykłady obejmują alkohol (najlepiej izopropylowy), rozcieńczony nadtlenek wodoru, powidon i roztwór jodyny. Nałożyć na ranę maść lub krem z antybiotykiem. Przykłady obejmują bacytracynę, neomycynę, polimyksynę, erytromycynę lub sulfametoksazol/trimetoprim.

Opcjonalnie: Zastosuj maść lub krem z antybiotykiem na otaczający obszar. Przykłady obejmują bacytracynę, neomycynę, polimyksynę, erytromycynę lub sulfametoksazol/trimetoprim. Opcjonalnie: Zastosuj opatrunek na ranę, aby chronić ją przed zakażeniem, taki jak podkładka z gazy lub bandaż. Opcjonalnie: zastosuj okład z lodu, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Opcjonalnie: Unieść ranę, aby zmniejszyć obrzęk.

Użyj środka antyseptycznego, aby ułatwić gojenie

Środki antyseptyczne są od dawna stosowane w leczeniu małych ran, otarć i ukąszeń owadów. Aktywne składniki antyseptyków pomagają zabić bakterie, w tym te, które powodują infekcje i promują gojenie. Na przykład, antyseptyczny nadtlenek wodoru jest znanym środkiem bakteriobójczym, który może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji i promować gojenie się drobnych ran. Należy jednak pamiętać, że chociaż środki antyseptyczne mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia i promować gojenie, nie mogą one w pełni leczyć infekcji. Jeśli wystąpią takie objawy jak ból, obrzęk, zaczerwienienie, ciepło lub ropa, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Objawy te mogą wskazywać na to, że rana uległa zakażeniu, a w takim przypadku konieczna jest pomoc medyczna w celu wyleczenia infekcji.

Zastosuj maść lub krem z antybiotykiem

Maści i kremy z antybiotykami są pierwszym wyborem w leczeniu małych ran i otarć. Chociaż dowody na ich przydatność są nieco ograniczone, wielu lekarzy i pacjentów uważa je za przydatny element pielęgnacji ran. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas stosowania maści lub kremu z antybiotykiem jest zastosowanie go na ranę i otaczający ją obszar. Jeśli nałożysz go tylko na ranę, nie zostanie on wchłonięty przez skórę. Oznacza to, że nie pomoże zabić bakterii na powierzchni i będzie zapobiegać infekcji tylko od wewnątrz rany. Podobnie jak w przypadku wszystkich ran, ważne jest, aby dokładnie oczyścić obszar przed nałożeniem maści lub kremu z antybiotykiem. Należy również unikać nakładania maści lub kremu na dużą powierzchnię skóry, ponieważ może to spowodować, że w przyszłości skóra stanie się odporna na antybiotyki.

Zabezpiecz ranę opatrunkiem

Jak każda otwarta rana, otarcie jest narażone na ryzyko zakażenia. Opatrunek może pomóc w ochronie przed zakażeniem i przyspieszyć proces gojenia. To, jakiego opatrunku najlepiej użyć, będzie w dużej mierze zależało od wielkości rany. Jeśli rana jest wystarczająco duża, należy rozważyć użycie czystego kawałka materiału lub bandaża. Jeśli rana jest mała, możesz użyć opatrunku takiego jak podkładka z gazy. Zawsze jednak skonsultuj z lekarzem, co będzie dla Ciebie najlepsze. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo oczyścić ranę, rozważ wizytę u lekarza. Zakażenia w ranach mogą być trudne do leczenia, dlatego najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu w pierwszej kolejności.