Co powinieneś wiedzieć o urazach, których możesz doznać podczas jazdy roweremKiedy wybierasz się na przejażdżkę, wszystko może się zdarzyć. Nawet najbardziej ostrożni i świadomi bezpieczeństwa rowerzyści mogą doznać obrażeń. Istnieją jednak środki ostrożności, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń podczas jazdy na rowerze. Na przykład noszenie odpowiedniego kasku może znacznie zmniejszyć ryzyko urazu głowy w razie upadku lub wypadku. Jeśli należysz do milionów osób, dla których jazda na rowerze to hobby lub sposób na poprawę kondycji, to musisz wiedzieć, co zrobić, jeśli doznasz urazu podczas jazdy na rowerze. Urazy doznane podczas jazdy na rowerze mogą być drobnymi zadrapaniami i skaleczeniami, które goją się bez incydentów i bez większego wysiłku; mogą jednak być również bardzo poważne i mieć długotrwałe konsekwencje. W każdym przypadku ważne jest, abyś zrozumiał, jakie rodzaje urazów są możliwe podczas jazdy na rowerze i co zrobić, jeśli to się Tobie przydarzy.

Co trzeba wiedzieć o urazach w kolarstwie?

Po pierwsze, musisz zrozumieć, że żadne dwa urazy rowerowe nie są takie same. Każda z nich wpływa na osobę, która doznała urazu i na sam uraz w inny sposób. Oznacza to, że to, co musisz zrobić, aby wyleczyć swoją kontuzję, może być inne niż to, co zrobi inna osoba, która ma tę samą kontuzję. Co więcej, rodzaj doznanego urazu może wpłynąć na zdolność do jazdy na rowerze w przyszłości, jeśli jest to wystarczająco poważny uraz. Na przykład, jeśli złamiesz nogę podczas jazdy na rowerze, możesz nie być w stanie jeździć na rowerze przez jakiś czas, gdy noga będzie się goić. Jeśli doznasz urazu kolana, możesz być w stanie ponownie jeździć na rowerze po wyleczeniu kolana, ale być może będziesz musiał zmodyfikować swoją jazdę, aby nie obciążać dodatkowo kolana.

Rodzaje kontuzji w kolarstwie

Urazy, których możesz doznać podczas jazdy na rowerze są często związane z upadkami lub kolizjami. Typowe rodzaje urazów podczas jazdy na rowerze to otarcia, wstrząsy mózgu, złamania, rany i naciągnięcia lub zwichnięcia. W wielu przypadkach tego typu urazy mogą być leczone w domu bez konieczności szukania pomocy medycznej. Ważne jest jednak, aby rozpoznać objawy poważniejszych urazów, które wymagają natychmiastowego leczenia, takich jak zwichnięcia, krwawienia wewnętrzne, urazy rdzenia kręgowego i urazy głowy. Istnieją również specyficzne rodzaje urazów rowerowych, które wynikają z noszenia niewłaściwego sprzętu lub wyposażenia. Niektóre przykłady tego typu urazów to otarcia, przegrzanie i ekspozycja na promienie UV.

Urazy kolan i nóg

Urazy kolan są powszechne wśród rowerzystów. Mogą one wystąpić jeśli jedziesz z górki i twoje kolano uderzy o wewnętrzną stronę pedału, lub jeśli twoja stopa wpadnie w pedał. Urazy kolan obejmują:

- Stłuczenie mięśnia czworogłowego - Uraz kolana, który występuje, gdy przód kolana zostaje uderzony, co powoduje ból i obrzęk w górnej przedniej części kolana. Można to leczyć za pomocą lodu, odpoczynku i dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Po kilku dniach przerwy na wyleczenie kontuzji możesz kontynuować jazdę. Jednak może być konieczna modyfikacja stylu jazdy, aby uniknąć powtarzających się uderzeń w kolano.

- Zapalenie ścięgna rzepki - znane również jako "kolano skoczka", uraz ten pojawia się, gdy kolano jest wielokrotnie obciążane i kurczone podczas jazdy na rowerze. Możesz zauważyć ból w przedniej części kolana, który nasila się podczas jazdy na rowerze. Leczenie tego urazu polega zazwyczaj na zrobieniu przerwy w jeździe na rowerze i przyłożeniu do kolana zimnych okładów. W niektórych przypadkach konieczne może być przyjmowanie leków przeciwzapalnych lub stosowanie ortezy w celu ochrony kolana.

- Zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS) - Dochodzi do niego, gdy dochodzi do zapalenia ścięgna biegnącego wzdłuż zewnętrznej strony kolana. Może pojawić się uczucie pieczenia po zewnętrznej stronie kolana, uczucie ciepła lub obrzęk. Ten uraz jest powszechny wśród rowerzystów, zwłaszcza tych, którzy jeżdżą regularnie i z dużą intensywnością. Leczenie ITBS polega zazwyczaj na zrobieniu przerwy w jeździe na rowerze, przykładaniu zimnych okładów na kolano, przyjmowaniu leków przeciwzapalnych oraz stosowaniu elastycznej opaski na kolano.

Urazy ramion i barków

Urazy ramion i barków mogą wystąpić, gdy ręka ześlizgnie się z kierownicy lub gdy ramię znajdzie się pomiędzy kierownicą a kołami roweru. Niektóre powszechne urazy ramion i barków w kolarstwie obejmują:

- Złamane kości - Jeśli Twoja ręka ześlizgnie się z kierownicy i jedziesz z dużą prędkością, Twoje ramię może zostać złapane w koła roweru i złamać się. Może się to również zdarzyć w przypadku jazdy po nierównym terenie lub upadku z roweru. Do złamania kości może dojść także wtedy, gdy ramię znajdzie się pomiędzy kierownicą a tylnym kołem roweru.

- Wstrząsy mózgu - Niektóre kaski rowerowe nie zapewniają odpowiedniej ochrony, dlatego warto zainwestować w solidniejszy kask, który zmniejszy ryzyko wstrząsu mózgu. Kaski kolarskie mają za zadanie chronić głowę przed uderzeniem, ale nie zapobiegają wstrząśnieniu mózgu. Wstrząs mózgu występuje, gdy głowa jest odrzucana do tyłu i do przodu, a mózg jest uderzany o wnętrze czaszki, co może powodować krótkotrwałe urazy mózgu.